POGOTOWIE KOMPUTEROWE

usługi informatyczne u klienta

Zasięg TYLKO WARSZAWA

Zadzwoń 518-263-497

UCZCIWA USŁUGA

PROFESJONALNE PODEJŚCIE

PEŁNE ZADOWOLENIE


Przydatne strony:

  • Virustotal - strona, na której można przeskanować podejrzany plik lub stronę internetową kilkudziesięcioma programami antywirusowymi.
  • Jotti - strona do tego samego celu co powyższy serwis
  • ShieldsUP! - serwis umożliwiający sprawdzenie jakie porty są otwarte w naszym systemie operacyjnym. Otwarte porty, jeśli nasz komputer nie jest serwerem, są powodem do niepokoju
  • AV-Comparatives - Serwis zajmujący się testowaniem oprogramowania antywirusowego. Dzięki jego raportom (dostępnym na stronie) możemy się zorientować jaki program zabezpieczający warto wybrać
  • Nie działa tylko mi czy wszystkim?
    Tu możemy sprawdzić czy problem z wyświetleniem jakiejś strony mamy tylko my, bo problem jest po naszej stronie, czy też wszyscy, bo problem jest po stronie serwera.

"PORADY" i podpowiedzi komputerowe

Jaki program antywirusowy jest najlepszy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że żaden antywirus nie chroni w 100% przed infekcjami wirusowymi naszego komputera, tym bardziej w sposób automatyczny. W takim razie, jeśli nam zależy na maksymalizacji bezpieczeństwa komputerowego powinniśmy poczynić dalsze kroki. W pierwszym rzędzie poznać dobrze swój program zabezpieczający. Najlepiej, żeby nie był to program w wersji podstawowej, bo taką ochronę zapewnia nam już Windows 10, a nawet wcześniejszy Windows 8.1. Ważne, żeby miał moduł zapory sieciowej zwanej też firewallem, tak aby utrudnić ewentualnemu intruzowi wysłanie danych z naszego komputera. W dobie wzrostu zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania typu ransomware program zabezpieczający powinien mieć również moduł izolujący, zwany też piaskownicą lub sandboksem, który to co przepuścił, bo nie rozpoznał, moduł antywirusowy odizoluje od naszego systemu w ten sposób, że nie dojdzie do zaszyfrowania naszych plików.


Podłączam zewnętrzny dysk twardy, wchodzę w "Mój komputer" i nie widzę go. Co zrobić?

Jeżeli jesteśmy pewni, że dysk jest sprawny to być może Windows z jakiegoś powodu nie przydzielił litery dla tego dysku. Aby to sprawdzić, należy uruchomić "Zarządzanie dyskami" (np. w ten sposób: wchodzimy w Menu Start » klikamy na Uruchom » wpisujemy diskmgmt.msc i klikamy OK). Na liście napędów dysków twardych i optycznych odszukujemy ten, na który nie możemy się dostać (rozpoznajemy go po wielkości lub etykiecie), i jeśli nie ma litery przydzielamy ją klikając prawym przyciskiem na dysku, a ściślej na woluminie w nim zawartym, i wybieramy "Zmień literę dysku i ścieżki", w następnym oknie "Dodaj" i wybieramy z listy dostępną literę i na koniec klikamy "OK".

Przyspieszenie komputera - jak to zrobić?

Największy efekt uzyskamy dodając pamięć operacyjną RAM, zwłaszcza jeśli mamy jej bardzo mało obecnie (do 512 MB dla XP, do 1 GB dla Visty i 7). Druga ważna sprawa to optymalizacja systemu, tak aby odinstalować nieużywane programy i wyłączyć z autostartu te które pozostaną. Inne mniej istotne działania przyśpieszające to defragmentacja dysku, wydzielenie partycji systemowej jeśli nie jest to zrobione. Poza tym warto zauważyć, że jeśli mamy ustawiony plan zasilania na oszczędny (chodzi tu zwłaszcza o laptopy) może to wpłynąć na obniżenie szybkości zarówno procesora jak i dysku twardego. Bywają również przypadki drastycznego spowolnienia procesora spowodowane jego przegrzewaniem, dlatego warto kontrolować temperaturę procesora i sprawdzać stan układu chłodzącego.

Dlaczego nie mogę włączyć Menedżera zadań?

Prawdopodobnie został on wyłączony przez jakiegoś trojana czy wirusa.
Aby go włączyć należy wyszukać w rejestrze za pomocą edytora rejestru Regedit wpisu DisableTaskMgr i zmienić jego wartość z "1" na "0".

Komputer nie chce się włączyć

Jeśli komputer kompletnie nie reaguje na włączanie, w pierwszym rzędzie należy sprawdzić podstawowe kwestie jak: kabel zasilający, gniazdko elektryczne, listwę zasilającą. Ponadto warto spróbować odłączyć wszystkie urządzenia zewnętrzne, zwłaszcza podłączone pod USB. Gdy nadal brak reakcji to trzeba już zajrzeć do środka co nie jest wskazane dla początkujących.

Jak wykonać formatowanie komputera?

Formatowanie komputera czyli formatowanie dysku, całego dysku razem z systemem Windows, musimy przeprowadzić z zewnątrz. Najprostszy przypadek jest wtedy gdy mamy płytę instalacyjną i możemy z niej uruchomić komputer i wybrać formatowanie na jednym z etapów procesu instalacji. W przypadku braku płyty instalacyjnej pozostaje nam przywrócenie systemu z partycji odzyskiwania. U każdego producenta wygląd to nieco inaczej i dlatego najlepiej odwiedzić jego stronę lub zajrzeć do załączonej dokumentacji, aby się zorientować jak to przeprowadzić. W większości wypadków jest to jednoznaczne z utratą danych na dysku, dlatego ważne jest wcześniejsze ich zabezpieczenie.

Które zabezpieczenie sieci bezprzewodowej - WEP, WPA czy WPA2 jest najbezpieczniejsze?

Oczywiście to ostatnie. WEP już dawno został złamany i bez trudu można znaleźć w Internecie narzędzia do łamania tego rodzaju szyfrowania więc należy go zdecydowanie unikać. Co prawda, jakiś czas temu było głośno o wykrytej luce w protokole WPA2, ale jak się przyjrzeć szczegółom to nie jest ona aż tak niebezpieczna (tu można o tym przeczytać: "Dziura w WPA2 (nie taka straszna, jak ją malują)". Najlepszym podejściem, jeśli chodzi o wybór klucza WPA2 do rutera wi-fi jest ustanowienie bardzo długiego, losowo wygenerowanego ciągu znaków jako ten klucz. Ponieważ sieć bezprzewodową konfigurujemy raz i mamy spokój (jeśli tylko nasz ruter jest niezawodny) więc nie musimy takiego klucza zapamiętywać tak jak hasła do służbowego komputera, które codziennie wpisujemy i byłoby bardzo uciążliwe, gdyby to hasło było bardzo długie. Tak więc zachęcam do solidnego zabezpieczenia swojej sieci WLAN. Do wygenerowania takiego supermocnego klucza możemy się posłużyć stroną Steve'a Gibsona: Perfect Passwords.

Skąd najbezpieczniej pobierać programy?

Najkrótsza odpowiedź: ze strony twórcy (producenta) lub serwisów, które specjalizują się w recenzowaniu czy opisywaniu programów. Jeśli chodzi o polskie strony to np.: dobreprogramy (uwaga, aby pobrać sam program bez zbędnych dodatków korzystamy z odnośnika po prawej stronie, szary przycisk z napisem "Linki bezpośrednie", a nie z lepiej widocznego zielonego przycisku, zwłaszcza jeśli na nim jest małą czcionką informacja o Asystencie pobierania), programosy.pl. Z zagranicznych polecałbym: Gizmo's Freeware - świetny, mój ulubiony od lat, a także SourceForge.



  • naprawa komputera z zachowaniem danych
  • szybka naprawa
  • naprawa u klienta
  • wstępna diagnoza przez telefon
  • brak sztywnej stawki godzinowej
  • gwarantowana solidność
  • klienci indywidualni
  • naprawa komputerów
  • pomoc komputerowa
  • realizacja usługi  u klienta
  • szybki dojazd na miejsce
    (najczęściej w ciągu 2 godz.)