POGOTOWIE KOMPUTEROWE

usługi informatyczne u klienta

Zasięg TYLKO WARSZAWA

Zadzwoń 518 263 497

UCZCIWA USŁUGA

PROFESJONALNE PODEJŚCIE

PEŁNE ZADOWOLENIE


Przydatne strony:

 • Virustotal - strona, na której można przeskanować podejrzany plik pobrany z internetu stronę internetową kilkudziesięcioma programami antywirusowymi. Nie należy tam wysyłać prywatnych plików
 • Jotti - strona do tego samego celu co powyższy serwis
 • ShieldsUP! - serwis umożliwiający sprawdzenie jakie porty są otwarte w naszym systemie operacyjnym. Otwarte porty, jeśli nasz komputer nie jest serwerem, są powodem do niepokoju
 • AV-Comparatives - Serwis zajmujący się testowaniem oprogramowania antywirusowego. Dzięki jego raportom (dostępnym na stronie) możemy się zorientować jaki program zabezpieczający warto wybrać
 • Nie działa tylko mi czy wszystkim?
  Tu możemy sprawdzić czy problem z wyświetleniem jakiejś strony mamy tylko my, bo problem jest po naszej stronie, czy też wszyscy, bo problem jest po stronie serwera.

Porady i podpowiedzi komputerowe

Jaki program antywirusowy jest najlepszy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że żaden antywirus nie chroni w 100% przed infekcjami wirusowymi naszego komputera, tym bardziej w sposób automatyczny. W takim razie, jeśli nam zależy na maksymalizacji bezpieczeństwa komputerowego powinniśmy poczynić dalsze kroki. W pierwszym rzędzie poznać dobrze swój program zabezpieczający. Najlepiej, żeby nie był to program w wersji podstawowej, bo taką ochronę zapewnia nam już Windows 10, a nawet wcześniejszy Windows 8.1. Ważne, żeby miał moduł zapory sieciowej zwanej też firewallem, tak aby utrudnić ewentualnemu intruzowi wysłanie danych z naszego komputera. W dobie wzrostu zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania typu ransomware program zabezpieczający powinien mieć również moduł izolujący, zwany też piaskownicą lub sandboksem, który to co przepuścił, bo nie rozpoznał, moduł antywirusowy odizoluje od naszego systemu w ten sposób, że nie dojdzie do zaszyfrowania naszych plików.
Obecnie jest dużo mniej infekcji samych komputerów (Windowsa), za to dużym zagrożeniem stało się wyłudzanie naszych danych osobowych, dlatego trzeba bardzo uważać na e-maile i upewniać się co do nadawcy, nie klikać pochopnie odnośników, nie otwierać załączników jeśli mamy najmniejsze wątpliwości. Warto zawsze odczekać (z kliknięciem linka, otwarciem załącznika), gdyż antywirus może nie mieć jeszcze danych o najnowszych zagrożeniach.


Podłączam zewnętrzny dysk twardy, wchodzę w "Mój komputer" i nie widzę go. Co zrobić?

Jeżeli jesteśmy pewni, że dysk jest sprawny to być może Windows z jakiegoś powodu nie przydzielił litery dla tego dysku. Aby to sprawdzić, należy uruchomić "Zarządzanie dyskami" (np. w ten sposób: wchodzimy w Menu Start » klikamy na Uruchom » wpisujemy diskmgmt.msc i klikamy OK). Na liście napędów dysków twardych i optycznych odszukujemy ten, na który nie możemy się dostać (rozpoznajemy go po wielkości lub etykiecie), i jeśli nie ma litery przydzielamy ją klikając prawym przyciskiem na dysku, a ściślej na woluminie w nim zawartym, i wybieramy "Zmień literę dysku i ścieżki", w następnym oknie "Dodaj" i wybieramy z listy dostępną literę i na koniec klikamy "OK".

Kilka przyczyn wolnego komputera

- Zbyt wiele programów uruchamiających się nipotrzebnie za każdym razem
- Za mało pamięci operacyjnej, bo nigdy nie była zwiększana.
- Stary rodzaj dysku
- Duża fragemtacja plików na dysku
- Na laptopie może być pomyłkowo ustawiony oszczędny plan zasilania, co może powodować spowolnienie procesora
- Bywają również przypadki drastycznego spowolnienia komputera spowodowane jego przegrzewaniem się, dlatego warto sprawdzić temperaturę procesora, na przykład programem HWMonitor.

Komputer nie chce się włączyć

Jeśli komputer kompletnie nie reaguje na włączanie, w pierwszym rzędzie należy sprawdzić podstawowe kwestie jak: kabel zasilający, gniazdko elektryczne, listwę zasilającą. Ponadto warto spróbować odłączyć wszystkie urządzenia zewnętrzne, zwłaszcza podłączone pod USB. Gdy nadal brak reakcji to trzeba już zajrzeć do środka co nie jest wskazane dla początkujących.

Jak wykonać formatowanie komputera?

Formatowanie komputera czyli formatowanie dysku, całego dysku razem z systemem Windows, musimy przeprowadzić z zewnątrz. Najprostszy przypadek jest wtedy gdy mamy płytę instalacyjną i możemy z niej uruchomić komputer i wybrać formatowanie na jednym z etapów procesu instalacji. W przypadku braku płyty instalacyjnej pozostaje nam przywrócenie systemu z partycji odzyskiwania. U każdego producenta wygląd to nieco inaczej i dlatego najlepiej odwiedzić jego stronę lub zajrzeć do załączonej dokumentacji, aby się zorientować jak to przeprowadzić. W większości wypadków jest to jednoznaczne z utratą danych na dysku, dlatego ważne jest wcześniejsze ich zabezpieczenie.

Które zabezpieczenie sieci bezprzewodowej - WEP, WPA czy WPA2 jest najbezpieczniejsze?

Oczywiście to ostatnie. WEP już dawno został złamany i bez trudu można znaleźć w Internecie narzędzia do łamania tego rodzaju szyfrowania więc należy go zdecydowanie unikać. Co prawda, jakiś czas temu było głośno o wykrytej luce w protokole WPA2, ale jak się przyjrzeć szczegółom to nie jest ona aż tak niebezpieczna (tu można o tym przeczytać: "Dziura w WPA2 (nie taka straszna, jak ją malują)". Najlepszym podejściem, jeśli chodzi o wybór klucza WPA2 do rutera wi-fi jest ustanowienie bardzo długiego, losowo wygenerowanego ciągu znaków jako ten klucz. Ponieważ sieć bezprzewodową konfigurujemy raz i mamy spokój (jeśli tylko nasz ruter jest niezawodny) więc nie musimy takiego klucza zapamiętywać tak jak hasła do służbowego komputera, które codziennie wpisujemy i byłoby bardzo uciążliwe, gdyby to hasło było bardzo długie. Tak więc zachęcam do solidnego zabezpieczenia swojej sieci WLAN. Do wygenerowania takiego supermocnego klucza możemy się posłużyć stroną Steve'a Gibsona: Perfect Passwords.

Skąd najbezpieczniej pobierać programy?

Najkrótsza odpowiedź: ze strony twórcy (producenta) lub serwisów, które specjalizują się w recenzowaniu czy opisywaniu programów. Moim ulubionym, polskim serwisem, z którego pobieram oprogramowanie do zainstalowania jest strona www.instalki.pl. • naprawa komputera z zachowaniem danych
 • szybki dojazd
 • realizacja usługi u klienta
 • wstępna diagnoza przez telefon
 • rozsądny koszt usługi
 • gwarantowana solidność
 • klienci indywidualni
 • seniorzy
 • naprawa komputerów
 • pomoc komputerowa
 • realizacja usługi  u klienta
 • szybki dojazd na miejsce
  (najczęściej w ciągu 2 godz.)